Jdi na obsah Jdi na menu

Zpráva zásahové jednotky SDH Broumy za rok 2016

22. 1. 2017

Rok 2016 byl bohatý na události a tak začnu zásahy kterých bylo 7. První hned v lednu hořící komín v  ulici Spádová u pana Malého. Zasahovali jsme v počtu 6 ti členů společně s HZS Hořovice. Komín byl uhašen a nevznikly další škody na majetku.

V červnu 2. zasáhla obec blesková povodeň. Po prudké bouřce valící se voda zaplavila vstupy do šatny základní školy a tělocvičny. Jako první na místo dorazila naše jednotka v počtu šesti členů s technikou CAS 25 ŠKODA 706 RTHP a VW TRANSPORTER vybaveným kalovým čerpadlem a elektrocentrálou.

20160602_162447.jpg

Při příjezdu se již voda přes cestu nevalila, tak jsme zahájili odčerpání vchodu do šaten. Pak jsme zjistili, že vchodové dveře se částečně provalily a voda protekla do šaten a chodbou do přilehlých místností a tělocvičny. Po odčerpání vody z vytvořených lagun jsme pokračovali vymetáním a odsáváním vody z budov. Na úklidu následků se kromě hasičů podílelo také množství zaměstnanců školy, obce a dalších občanů Broum. Těm všem patří poděkování za odvedenou pomoc. Díky nim jsme mohli zásah v 19 hodin ukončit a vrátit se na základnu. Zasahovali jsme společně s JSDH Kublov a HZS Hořovice a Beroun.

10. července jsme měli dva zásahy na hořící pole, První u silnice Broumy-Karlov a druhý o 3 km dále a dvě hodiny později směrem na Svatou. Požáry spolu nesouvisely i když příčina byla stejná, jiskra od kombajnu při sečení obilí.

dsc_0122.jpg

Další zásah 2. srpna bylo vyhledání pohřešovaná osoba v lese u hájovny Vlastec. Otec se synem se při houbaření rozdělili a syn se ztratil. Pět jednotek do tmy prohledávaly les bez úspěchu. Syn došel do obce Líšná a z pohostinství kontaktoval policii.

Druhou adventní neděli 4.prosince jsme zasahovali opět v ulici Spádová stejně jako v lednu na požáru komínu, tentokrát o dva domy výš u pana Hrdiny. Společně s HZS Hořovice a JSDH Kublov jsme komín uhasili a vyčistili.

15319267_342243652803902_4037478714864801620_n.jpg

Za týden opět v neděli 11. prosince jsme před polednem zasahovali v ulici Skryjská u čističky. Statný topol zatarasil silnici na Skryje, provedli jsme odstranění společně s HZS Hořovice.

15493603_346197795741821_8518837986385942746_o.jpg

V rámci technické pomoci jsme propláchli propustek  pro lesy ČR na Prantech, spálili dřevní odpad v pískovně a vyčerpaly studnu u pana Bureše. Provedli jsme periodické cvičení členů zásahové jednotky, cvičení s dýchací technikou Saturn a zúčastnili jsme se prověřovacího cvičení s technikou u kolegů v Kublově.

20160409_101635.jpg

Zásahová jednotka pokácela smrky u školy napadené kůrovcem a pod dohledem Václava Štochla jsme si prověřili dovednosti pilařů.

20160409_135953.jpg

Od srpna doplnil ZJ  Lukáš Ubry na pozici řidiče CAS, v roce 2017 absolvuje týdenní kurz strojníků v školícím centru Zbiroh. V rámci přípravy jednotky jsme se zúčastnili Okrskové soutěže a postoupili do Okresní soutěže v požárním sportu která se konala v Chyňavě. Vybojovali jsme druhé místo na okrese Beroun.

V červenci jsme přihlásili naší zásahovou jednotku do již šestého ročníku Ankety dobrovolných hasičů roku. V přihlášce jsme jako náš největší zásah za uplynulý rok uvedli přívalový déšť, který 2. června zasáhl místní základní školu. 9. září zasedala odborná rada, která ze všech přihlášených sborů v každé oblasti vybrala 5 jednotek, které postoupili dále. Náš zásah porotu oslovil a v oblasti střed a sever Čech jsme se dostali mezi pět jednotek, jenž postoupily do druhého kola.  V něm o konečném umístění rozhodovala veřejnost svými hlasy prostřednictvím SMS, a formuláře na internetu. Hlasování probíhalo až do 15. října a my jsme se pilně snažili jich nasbírat co nejvíce. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo 16. listopadu od 18 hodin v Bobycentru - Laser Show Hall v Brně, na které se vypravili Karel Císař st., Karel Císař ml., Václav Štochl a Jiří Závora.

Večerem provázel Petr Vondráček, se svou cimbálovkou zazpíval Jožka Šmukař a s Golden Big Bandem Prague vystoupila Ilona Csáková a Dan Hůlka. Vyhlašování začalo od jihu Moravy a postupně se dostalo až na oblast střed a sever Čech, kde jsme soutěžili my. Po promítnutí ukázky ze zásahů přihlášených jednotek došla na vyhlášení prvního místa, které získala s 804 hlasy jednotka obce Panenský Týnec. Po předání cen a poděkování jsme se dostali ke druhému místu, které získala se 783 hlasy jednotka obce Brandýsek. Poté zbývalo vyhlásit třetí místo, které získala s 684 hlasy naše zásahová jednotka. Na pódium šel velitel jednotky Karel Císař, který převzal poukaz na 40 000 Kč, radiostanici Hytera, sadu na nouzové otevírání oken Rescop-W, termosku a kšiltovky Stihl.

20161117_121213.jpg

Další velkou událostí je pořízení zásahového vozidla- CAS. Zastupitelstvo obce jednohlasně schválilo návrh starosty obce na pořízení náhrady za 50. ti letou CAS 24 Škoda 706 RTHP. Začal kolotoč shánění vozidla, shoda byla jasná -Tatra 815. První nabídku ve městě Slavičín jsme nevyhráli a tak jsme se přihlásili do nabídky Frýdlantu nad Ostravicí a tu jsme jako Obec Broumy vyhrály. Tatru  7. listopadu dovezla skupina vedená starostou obce Ing Petrem Ubry,ridiči Václav Štochl a Lukáš Ubry a velitel jednotky Karel Císař. Převzetí vozidla včetně převodu v registru vozidel skončilo kolem desáté hodiny. Celodenní cesta proběhla bez technických problémů a večer byla Tatra v Broumech. V současnosti čeká vozidlo repase nástavby ve společnosti Kobit Jičín a oprava motoru a podvozku ve společnosti Servis Vysočina v Jihlavě. Tatru 815 bude mít jednotka k zásahům v květnu.

15584988_348871515474449_1844016676456039338_o.jpg

Závěrem bych velice rád poděkoval všem členům zásahové jednotky a neméně všem kdo nám pomáhají a fandí, velké poděkování patří starostovi obce Ing. Petru Ubrymu.

Karel Císař - velitel ZJ SDH Broumy